Rozmowa kwalifikacyjna – ważny etap na drodze do nowej pracy

Aby zwiększyć swoje szanse na rozmowie w sprawie pracy, warto pamiętać o kilku prostych zasadach.

Odrób lekcje w domu
Udając się na rozmowę z pracodawca bądź przygotowany. Sprawdź stronę internetową, profil firmy, dowiedz się jak najwięcej o charakterze prowadzonej przez pracodawcę działalności- charakterze usług czy rodzaju produkcji, zwróć uwagę na mocne strony firmy. Warto znać charakter pracy opisany w ofercie na którą aplikujesz. Z podstawową wiedzą o firmie pozytywnie zaskoczysz rekrutera i zdobędziesz pierwsze punkty.

Pamiętaj aby przybyć punktualnie
Nikt nie lubi czekać, szczególnie pracodawca. Zarezerwuj czas potrzebny na dojazd, dodając kilka minut na nieprzewidziane okoliczności. Zawsze lepiej poczekać, niż się spóźnić. Korki na drogach, to nieodzowny element współczesnego życia w większych miastach. Jeśli wiesz ze może się spóźnić, koniecznie skontaktuj się z recepcją firmy i przekaż informację, że jesteś w drodze.

Mów prawdę
Ważne, by w trakcie rozmowy mówić o tym, o czym wiesz, czego jesteś pewny /a. Nie warto kłamać. Małe kłamstewka wyjdą na jaw wcześniej czy później i mogą poważnie wpłynąć na twój wizerunek w oczach pracodawcy.

Dbaj o język
Język jakim komunikujemy się z kolegami /koleżankami nie zawsze jest odpowiedni na formalnej rozmowie o pracę. Pamiętaj, że z chwilą przyjęcia do pracy staniesz się ambasadorem firmy, kimś kto będzie jej wizytówką. Dlatego pracodawca chce mieć pewność, ze będziesz reprezentować go odpowiedni sposób.

Asertywność
Warto być pewnym siebie, ale należy pamiętać, że istnieje mała granica między byciem asertywnym, a niegrzecznym. Dlatego wyrażając swoje opinie rób to w odpowiednio kulturalny sposób.

Mamy nadzieje, że wskazówki pomogą wam w znalezieniu dobrej pracy. Powiedzenia.