Na co zwracać uwagę szukając pracy za granicą?

Od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 dla poszukujących pracy pojawiło się wiele nowych możliwości podejmowania legalnego zatrudnienia w Europie. Otwarcie nowych rynków, to nowe perspektywy, ale także zagrożenia związane z pracą nieuczciwych firm wykorzystujących często desperację osób poszukujących pracy czy brak znajomości języka.

Na co zwracać uwagę szukając pracy za granicą?

Sprawdź wiarygodność firmy i pośrednika

Decydując się na wyjazd do pracy sprawdź wiarygodność firmy i pośrednika. W internecie można wyszukać adres firmowej strony, można również posłużyć się lokalnym rejestrem firm.
Wybierając usługi pośrednika pracy warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę czy taka firma posiada odpowiednie licencje i pozwolenia.
Legalnie działająca firma musi posiadać certyfikat o wpisie do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Istnieje możliwość sprawdzenia każdej agencji oferującej prace za granicą na stronach lokalnego urzędu pracy. Dobra firma posiada stronę internetową gdzie można znaleźć wszystkie niezbędne informacje na jej temat, telefony kontaktowe.
Nie należy ufać podającym się za pośredników osobom, które ogłaszając ofertę podają jedynie adres skrzynki pocztowej, telefon komórkowy, prywatny e-mail, itd.

Nie płać za pośrednictwo
Pobieranie opłat od kandydatów jest nielegalne, niezgodne z polskim i europejskim prawem. Korzystanie z usług takiej firmy oznacza dla kandydata dodatkowy i niepotrzebny koszt, a także ryzyko oszustwa o wiele większe niż w przypadku firm które opłat nie pobierają.

Umowy
Umowy i dokumenty podpisuj przed wyjazdem do pracy.
W każdej umowie powinna znajdować się informacja na temat pracodawcy oraz oferowanych warunków – podane stawki godzinowe, ilość wypracowywanych godzin, okres zatrudnienia, stanowisko, miejsce pracy, informacje dotyczące urlopu, procedury dyscyplinarne.
Podpisując umowę powinniśmy dokładnie przeanalizować co podpisujemy.
Dobra firma powinna zostawić czas na przemyślenie ,dokładne sprawdzenie kontraktu.
Ważne! Nie działajmy pochopnie pod naciskiem pośrednika.

Warunki i stawki minimalne
Należy pamiętać, że w każdym kraju obowiązują tzw. stawki minimalne, które gwarantują wysokość zarobków na ustalonym poziomie, a pracodawca zobowiązany jest ich przestrzegać. Sprawdź obowiązujące place minimalne przed wyjazdem.

Dokumenty
Nigdy nie oddawaj swoich dokumentów takich jak paszport czy dowód osobisty. Pracodawca i agencja ma prawo sprawdzić twoje dokumenty, aby potwierdzić twoje rights to work, jednak nie ma prawa ich zatrzymać. Jeśli ktoś nie chce oddać twojego paszportu lub dowodu zgłoś ten fakt niezwłocznie do odpowiednich instytucji. W ten sposób możesz uniknąć sytuacji, że stracisz swoje pieniądze i ktoś ograniczy twoją wolność.

Zadawaj pytania
Firma, która nie ma nic do ukrycia wyjaśni problem w sposób kompetentny i rozwieje wątpliwości. Znając szczegóły związane z pracą przed wyjazdem unikniemy rozczarowania i nieporozumień, a przede wszystkim kosztów podroży.